Aloha czyli jak żyć w hawajskim duchu?

Aloha

Jakie obrazy przychodzą Wam do głowy, gdy pomyślicie o Hawajach i jej mieszkańcach? Mi Hawajczycy kojarzą się z serdecznością, uśmiechem, łagodnością i poczuciem beztroskiego szczęścia. Może myślicie, że ten nastrój i usposobienie to efekt piękna przyrody, wszechobecnej słonecznej aury i optymalnych warunków do życia? A może przyczyna tkwi w filozofii, której oddani są Hawajczycy? Tak sobie myślę, że za ten stan odpowiada wszystko po trochu, ale kluczową rolę odgrywa tu jednak duch aloha, który unosi się nad rajskim archipelagiem. Chcecie wiedzieć jak żyć w duchu aloha? Czytajcie dalej 🙂

"Aloha" czyli "cześć"?

Aloha to coś więcej niż tylko serdeczne powitanie lub pożegnanie, jakim obdarzają się Hawajczycy. Słowo to wyraża miłość, podziękowanie, empatię i jest sposobem życia.Alo” to dzielenie się przeżyciami, “oha” to przeżycie radości, natomiast “ha” określa doświadczenie energii życia.
Masażysta Lomi Lomi Nui całym sobą żyje w tym serdecznym i pozytywnym duchu Hawajów. Te rajskie wyspy promieniują uczuciem szczęścia, harmonią i czułą akceptacją. Intencją masażysty jest przekazanie ducha aloha osobom, które pragną doświadczyć wyjątkowego masażu hawajskiego. Masażysta posiadający tę energię współgra z boską siłą, którą na Hawajach nazywa się maną. Tajemnica zdrowia, szczęścia i spełnienia to serdeczne korzystanie z tej siły.
Aloha

Lekarzu, lecz się sam?

Naturalny stan człowieka to życie w duchu aloha, a zatem pełnia zdrowia, szczęścia i harmonia ze sobą i z otaczającym światem. Wszyscy pragniemy i życzymy sobie powrotu do tego naturalnego stanu.  Z tej przyczyny szukamy pomocy u specjalistów, którzy mogą nas wspomóc w uzdrowieniu ciała i ducha. Jednakże nawet najwięksi uzdrowiciele nie są w stanie przywrócić nam zdrowia i równowagi. Dzieję się tak, gdyż zdrowie pochodzi z wnętrza. Specjalista czy też uzdrowiciel może jedynie stworzyć warunki, w których możliwe będzie włączenie samoleczenia organizmu.

To samo dotyczy myśli i wyobrażeń człowieka. Nikt nie może zmienić punktu widzenia innego człowieka, jedynie on sam posiada taką moc. Masażysta może wskazać nowy punkt widzenia, jednak nie posiada mocy zmuszenia drugiego człowieka do wglądu w siebie. Aby osiągnąć pozytywne nastawienie i w dalszej kolejności umocnić je, ważne jest, aby świadomie przy pomocy słów i myśli uznać każdą naszą pozytywną cechę. Negatywne nastawienie jest przeszkodą w czynieniu dobra i zdecydowanie oddala nas od życia w duchu aloha.

Siódemka da Ci szczęśliwe życie!

Zasady filozofii aloha stworzyli szamani, natomiast kahuna (tutaj mistrz w swojej dziedzinie) dr Serge Kahili King przystosował je do zachodniego widzenia świata. I w ten sposób otrzymaliśmy siedem hawajskich zasad, które pomogą wnieść do naszego życia więcej poczucia radości i szczęścia. Liczba siedem wyraża stan równowagi pierwotnych mocy męskiego i żeńskiego rodzaju. Do zasad przyporządkowano pojęcia (hasła), zwierzęce energie i barwy celem wzmocnienia siły wypowiedzi i łatwiejszego zapamiętania zasad.

Pierwsza zasada

Świat jest tym, za co go uważasz (IKE)

Wszyscy żyjemy w swoim wewnętrznym świecie, a nasze życie toczy się w zgodzie z naszym nastawieniem. Dlatego warto pamiętać o pozytywnym nastawieniu, jakie zaleca duch aloha.

 • Hasło: ŚWIADOMOŚĆ
 • Zwierzę: DELFIN
 • Kolor: BIAŁY
Druga zasada

Nie istnieją żadne granice (KALA)

Wszystko jest możliwe, jeśli w to wierzymy. Gdy chcemy osiągnąć jakiś cel, powinniśmy zmienić samych siebie.

 • Hasło: WOLNOŚĆ
 • Zwierzę: PTAK
 • Kolor: CZERWONY
Trzecia zasada

Energia postępuje za uwagą (MAKIA)

Myśli są silnymi energiami zbudowanymi z delikatnych substancji. Naszą uwagę kierujemy na to, czego pragniemy.  Na tej zasadzie opiera się uzdrawianie.

 • Hasło: KONCENTRACJA
 • Zwierzę: KOT
 • Kolor: POMARAŃCZOWY
Czwarta zasada

Moment siły jest TERAZ (MANAWA)

Tu i teraz żyjemy świadomie i w skupieniu. Przeszłość składa się ze wspomnień i doświadczeń, natomiast przyszłość nie jest ściśle określona. Im bardziej tkwimy w przeszłości bądź przyszłości, tym mniej energii posiadamy w teraźniejszości.

 • Hasło: WYTRWAŁOŚĆ
 • Zwierzę: BYK lub BAWÓŁ
 • Kolor: ŻÓŁTY
Piąta zasada

Kochać oznacza być szczęśliwym z…  (ALOHA)

Miłość jest największym uzdrowicielem. Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni, to myślimy pozytywnie i dobrze nam się powodzi. Gdy jesteśmy wystarczająco silni, to nie porusza nas krytyka z zewnątrz. Jeśli jednak zaczniemy siebie krytykować, to osłabimy samych siebie i zwiększymy podatność na wpływy z zewnątrz. Gdy żyjemy w duchu aloha, w Miłości, będącej naszą największą mocą, to jesteśmy silni i odporni.

Miłość to również przebaczenie, szczególnie sobie samemu.

 • Hasło: MIŁOŚĆ
 • Zwierzę: KOŃ
 • Kolor: ZIELONY
Szósta zasada

Cała moc pochodzi z wnętrza (MANA)

Zawsze mamy możliwość wyboru. Zawsze istnieje jakieś rozwiązanie, jeśli jesteśmy gotowi je znaleźć.

 • Hasło: ZAUFANIE
 • Zwierzę: NIEDŹWIEDŹ
 • Kolor: NIEBIESKI
Siódma zasada

Skuteczność jest miarą rzeczywistości (PONO)

Istnieje wiele możliwości, by czegoś dokonać. Każda droga jest właściwa, jeśli przybliża nas do osiągnięcia celu.

 • Hasło: ELASTYCZNOŚĆ
 • Zwierzę: WILK
 • Kolor: FIOLETOWY

Wybierajmy życie w duchu aloha.
Niech Miłość panuje w nas i między nami!

Bibliografia
Klaus Assmann „Lomi lomi nui – świątynne masaże z Hawajów”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.