Masaż
Lomi Lomi Nui

Masaż Lomi Lomi Nui narodził się na Hawajach i pierwotnie był praktykowany w świątyniach przez kahunów czyli mistrzów w swojej dziedzinie. Masaż był wykonywany w połączeniu z tańcem wokół kamiennego ołtarza i funkcjonował jako rytuał przejścia, który służył oczyszczeniu. Hawajski masaż był jednocześnie świętem, które przygotowywało człowieka na nowy etap w życiu. Tradycją było masowanie przez kilka godzin, a nawet kilka dni młodych mężczyzn u progu dojrzewania.  W ten sposób kahuni usuwali napięcia nadmiernie obecne w tym okresie i przygotowywali młodych na wejście w wiek dorosły. Masaż Lomi Lomi Nui praktykowano także przed ważnym wydarzeniem, aby naładować ciało i ducha energią.

Filozofia huny

Z masażem Lomi Lomi Nui wiąże się filozofia huny, która jednoczy ciało, ducha i duszę. Masaż Lomi Lomi Nui jest wyrazem bezinteresownej, uzdrawiającej miłości czyli aloha. Zgodnie z filozofią huny działanie zaczyna się już w momencie
formułowania myśli. Myśli są formą mocy, którą mamy nad wszelkimi istotami. Moc w duchu aloha płynie od masażysty w kierunku masowanej osoby i wspomaga ją w osiągnięciu naturalnej równowagi czyli harmonii na poziomie ciała, umysłu i duszy. Nie dziwi zatem inna nazwa masażu Lomi Lomi Nui: masaż kochających rąk 🙂

10% pracy w masażu Lomi Lomi Nui to technika, 90% to miłość.

Miłość uzdrawia.

Ciało jest prezentem, który otrzymaliśmy od Boga. Jest ono świątynią dla duszy. Naszym obowiązkiem jest troska o ten boski dar. Jedynie w zdrowym i zrelaksowanym ciele może pięknie rozwijać się dusza. Tylko zdrowy organizm może w pełni odczuwać radość i szczęście. Masaż Lomi Lomi Nui w naturalny sposób przyczynia się do uzdrowienia ciała, ofiarowując delikatny i uważny dotyk, który usuwa wszelkie napięcia spowodowane chronicznym stresem, nadmiarem bodźców i niewłaściwym stylem życia.

Masaż Lomi Lomi Nui


Podczas masażu najważniejsza jest chwila obecna. Człowiek, który przyjmuje dar masażu ma możliwość zanurzenia się w teraźniejszości i włączenia świadomości ciała. Napięcia, bóle i troski ustępują miejsca dobremu samopoczuciu, które wypełnia ciało, serce i duszę masowanej osoby.

Regeneracja sił oraz pomoc w osiągnięciu harmonii ze sobą i światem to najistotniejszy cel masażu Lomi Lomi Nui.

Skąd się wzięła nazwa masażu?

Lomi to hawajskie słowo określające masaż. Ma ono wiele znaczeń: “naciskać”, “ugniatać”, “pracować nad wnętrzem”, a także “dotykanie miękką łapą zadowolonego kota”. Odczucie pełnej błogości związane z tym ostatnim jest kwintesencją masażu Lomi Lomi Nui. W języku hawajskim podwojenie słowa oznacza zwielokrotnienie, zatem Lomi Lomi podkreśla intensywność i jakość masażu. Nui to “ważny”, “jedyny w swoim rodzaju”.

Lomi Lomi Nui to masaż dający jedyne w swoim rodzaju uczucie pełnej błogości– wewnątrz i na zewnątrz ciała.

Działanie masażu Lomi Lomi Nui

Lomi Lomi Nui jest masażem holistycznym, całościowym. Co oznacza, że jego celem jest nie tylko rozluźnienie napiętych mięśni, ale przede wszystkim praca nad człowiekiem jako całością. Masażysta czyni to poprzez eliminowanie blokad na każdym poziomie – fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Dobrze wykonany masaż prowadzi na drogę do naturalnego uzdrowienia ciała i ducha.

Masaż poprzedza rozmowa, w której możemy określić obszar (temat), z którym chcemy popracować i tym samym uwolnić się od ciężaru emocjonalnego. Podczas masażu ciało i duch jednoczą swoje siły w procesie usuwania napięć, blokad i zaburzeń. Z drugiej strony obecna jest energia fizyczna i psychiczna masażysty. Masażysta w rytm tanecznego kroku fregaty porusza wokół stołu energię u osoby masowanej, co sprzyja zbudowaniu atmosfery harmonii i spokoju. Masaż wykonywany jest przy użyciu dłoni i przedramion, dlatego ważnym elementem masażu jest stworzenie warunków pełnej akceptacji i życzliwości.

W trakcie masażu (60-90 minut) coraz głębsze warstwy uwalniane są od stresu i blokad. Pozwala to otworzyć się na całkowitą akceptację siebie, pozbycie się ograniczeń i powrót do równowagi. Masażysta wspiera ten proces poprzez obdarowanie uważnym dotykiem. Masaż Lomi Lomi Nui działa na poziomie ciała, duszy i umysłu, przywracając radość życia, która jest naturalnym stanem każdej żywej istoty.

Masaż Lomi Lomi Nui dla pary i masaż na 4 ręce (dla jednej osoby) wykonuję razem z Eweliną Ostolską z Laniakea.

Masaż Lomi Lomi Nui

Bibliografia
Klaus Assmann „Lomi lomi nui – świątynne masaże z Hawajów”