Masaż Lomi Lomi Nui wywodzi się z Hawajów i pierwotnie był praktykowany przez kahunów (mistrzów w swojej dziedzinie) w świątyniach. Masaż wykonywano w połączeniu z tańcem wokół kamiennego ołtarza. Lomi Lomi Nui funkcjonowało również jako rytuał przejścia; służyło oczyszczeniu. Było jednocześnie świętem, przygotowującym człowieka na nowy etap w życiu. Tradycją było masowanie przez kilka godzin (a nawet dni) młodych mężczyzn u progu dojrzewania. Kahuni usuwali w ten sposób napięcia nadmiernie obecne w tym okresie i przygotowywali młodych na wejście w wiek dorosły. Lomi Lomi Nui praktykowano także przed ważnym wydarzeniem, aby naładować ciało i ducha potrzebną energią.

Z masażem Lomi Lomi Nui wiąże się filozofia huny, która jednoczy ciało, ducha i duszę. Masaż Lomi Lomi Nui jest wyrazem bezinteresownej, uzdrawiającej miłości czyli aloha. Zgodnie z filozofią huny działanie zaczyna się już w momencie formułowania myśli. Myśli są formą mocy, którą mamy nad wszelkimi istotami. Moc w duchu aloha płynie od masażysty w kierunku masowanego i wspomaga go w osiągnięciu naturalnego balansu.

Ciało ludzkie to prezent, jaki otrzymaliśmy od Boga. Jest ono świątynią dla duszy. Naszym obowiązkiem jest troska o ten boski dar. Jedynie w zdrowym i zrelaksowanym ciele może pięknie rozwijać się dusza. Tylko zdrowy organizm może w pełni odczuwać radość i szczęście. Masaż Lomi Lomi Nui w naturalny sposób przyczynia się do uzdrowienia ciała ofiarowując delikatny i uważny dotyk, który usuwa wszelkie napięcia spowodowane chronicznym stresem. W czasie masażu najważniejsza jest chwila obecna. Masowany ma możliwość zanurzenia się w teraźniejszości i włączenia świadomości ciała. Napięcia, bóle i troski ustępują miejsca dobremu samopoczuciu, które wypełnia ciało, ducha i duszę masowanego. Regeneracja sił oraz pomoc w osiągnięciu harmonii ze sobą i światem to najistotniejszy cel masażu Lomi Lomi Nui.

Lomi to hawajskie słowo określające masaż. Ma ono wiele znaczeń: naciskać, ugniatać, pracować nad wnętrzem, a także dotykanie miękką łapą zadowolonego kota. Odczucie pełnej błogości związane z tym ostatnim jest kwintesencją masażu Lomi Lomi Nui. W języku hawajskim podwojenie słowa oznacza zwielokrotnienie, zatem Lomi Lomi podkreśla intensywność i jakość masażu. Nui to ważny, jedyny w swoim rodzaju. Lomi Lomi Nui to masaż dający jedyne w swoim rodzaju uczucie pełnej błogości – wewnątrz i na zewnątrz.

Lomi Lomi Nui jest masażem całościowym. Co znaczy, że jego celem jest nie tylko rozluźnienie napiętych mięśni, ale przede wszystkim praca nad człowiekiem jako całością poprzez eliminowanie blokad w całym wnętrzu. Dobrze wykonany masaż prowadzi do naturalnego uleczenia psychiki masowanego. Masaż poprzedza rozmowa, w której definiowany jest temat, który chcemy uzdrowić w swoim życiu. Ciało i duch jednoczą swoje siły w procesie usuwania napięć, zaburzeń i blokad. Z drugiej strony obecna jest energia fizyczna i psychiczna masażysty, która działa w podświadomości masowanego i prowadzi go w kierunku uzdrowienia ciała i ducha.

Masaż Lomi Lomi Nui trwa 1,5 godziny i jest to czas, w którym coraz głębsze warstwy uwalniane są od stresu i blokad. Masowany powinien w tym czasie całkowicie wyłączyć umysł. Pozwala to otworzyć się na całkowitą akceptację siebie, pozbycie się ograniczeń i powrót do naturalnego stanu. Masażysta wspiera ten proces przez okazanie bezwarunkowej miłości. Akceptuje go takim jaki jest, co prowadzi do wzbudzenia w masowanym pełnej akceptacji dla siebie. Masaż Lomi Lomi Nui sprowadza na drogę do samego siebie. Jest uzdrawiającym medium, które harmonizuje zaburzenia w sferze ciała i ducha oraz przywraca radość życia, która jest naturalnym stanem każdej żywej istoty.

10% pracy w masażu Lomi Lomi Nui to technika, 90% to miłość. Miłość uzdrawia. Przekonaj się!


Bibliografia
Klaus Assmann lomi lomi nui – świątynne masaże z HawajówUmów się na masażDyplom